Wielofunkcyjny obiekt sportowy Wielofunkcyjny obiekt sportowy

Wielofunkcyjny obiekt sportowy – część 1

Czy myśląc o budowie obiektu sportowego zakładamy również jego „życie po życiu”? Co zrobić by stadion zarabiał na siebie po zakończeniu meczu? Okazuje się, że odpowiedź na te pytania spędza sen z powiek wielu z nas.

Czy myśląc o budowie obiektu sportowego zakładamy również jego „życie po życiu”? Co zrobić by stadion zarabiał na siebie po zakończeniu meczu? Okazuje się, że odpowiedź na te pytania spędza sen z powiek wielu z nas. Dlatego też korzystając z doświadczenia Grzegorza Górskiego, założyciela i kapitana Footballcode, a przy tym kierownika ds. organizacji w GKS GieKSa Katowice S.A. – przygotowaliśmy kilka rad dla tych, którzy noszą się z zamiarem budowy wielofunkcyjnego obiektu sportowego. Ze względu na obszerny zakres poruszanej tematyki, tekst został podzielony na 3 części, publikowane na stronach blogu footballcode.eu.

Nie da się ukryć, że ostatnie lata to prawdziwy boom inwestycyjny w zakresie budowy aren sportowych w Polsce – zarówno lokalnych, jak i krajowych. To właśnie dobrze przemyślana wartość funkcjonalno-użytkowa obiektu, skrojona na miarę oczekiwań realizowanej inwestycji, może z wielką siłą oddziaływać na sport, rekreację i rozrywkę. Błędy na etapie planowania mogą skutkować różnymi „wpadkami” nowego obiektu jak np. opisywane przez media miejsca dla kibiców ze słabym widokiem na boisko, brak odpowiednich warunków do wegetacji trawy na boisko, przez co murawa wygląda jak pastwisko czy też np. pomieszczenie dowodzenia bez odsłuchu ze stadionu.

Konieczne jest przyjęcie założenia, że projekt powinien opierać się na realnym potencjale wykorzystania go w perspektywie kilkunastu, kilkudziesięciu lat użytkowania, a nie na życzeniowym myśleniu i niepopartej odpowiednim rozeznaniem rynku, ambicji inwestora.

Przeanalizujmy zatem obszary mające wpływ na wartości funkcjonalno-użytkowe t.j.

  1. Obiekt wielofunkcyjny z naciskiem na funkcję piłkarską.
  2. Obiekt przystosowany do organizacji meczów piłkarskich rangi europejskiej.
  3. Obiekt składa się z areny głównej (stadion piłkarski oraz hala sportowa) wraz z przedpolem treningowym.

Kompleks sportowy – dostępność

Dobrze skomunikowany z resztą miasta/regionu obiekt, powinien zapewniać dogodny dostęp zarówno za pośrednictwem infrastruktury drogowej, jak i alternatywnych środków komunikacji, takich jak np. sieć tramwajowa czy kolejowa. Nie należy zapomnieć o dobrze zaplanowanej sieci dróg rowerowych oraz traktach pieszych.

Kompleks sportowy – parkingi

Odpowiednia ilość miejsc parkingowych oraz niewielka odległość parkingu od areny sportowej, bez wątpienia wpływa na komfort widza korzystającego z samochodu, autokaru czy roweru.

Kompleks sportowy – recepcja

Zlokalizowana w holu wejściowym recepcja wpływa na komfort użytkowników obiektu. Wszelkie pytania i sprawy powinny być wyjaśnione przez kompetentną obsługę, bowiem to właśnie recepcja jest wizytówką administratora obiektu i klubu.

Kompleks sportowy – pomieszczenie ochrony

Ochrona obiektu w postaci wykwalifikowanych pracowników, powinna znajdować się w miejscu wejścia na teren obiektu, umożliwiając podjęcie szybkiej reakcji na negatywne zdarzenia.

Kompleks sportowy – kasy biletowe

Kasy biletowe, zlokalizowane na drodze dojścia uczestników imprez sportowych do wejść obiektu, powinny być dostosowane do obsługi kibiców, z uwzględnieniem kibiców niepełnosprawnych (obniżone blaty, pętla indukcyjna).

W drugiej części opiszemy m.in. detale związane z boiskiem, trybunami i szatniami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *