Czy myśląc o budowie obiektu sportowego zakładamy również jego „życie po życiu”? Co zrobić by stadion zarabiał na siebie po zakończeniu meczu? Okazuje się, że odpowiedź na te pytania spędza sen z powiek wielu z nas. W pierwszej części skupiliśmy się na infrastrukturze dookoła obiektu – czas więc „wejść” na obiekt.
Arena główna – system wejść
Bramofurty, furty, bramy wjazdowe – każdy rodzaj wejść powinien posiadać spójną procedurę napełniania obiektu, zintegrowaną z systemem kasowo-biletowym oraz systemem identyfikacji kibiców. Najpopularniejsze systemy wejściowe umożliwiają uczestnikom imprez sportowych skorzystanie z wejściówek w formie biletów papierowych, smartfona czy karty kibica.
Arena główna – boisko piłkarskie
W polskich warunkach klimatycznych, boisko piłkarskie z nawierzchnią naturalną powinno być traktowane jako obowiązek. Wymiary 105 x 68 m, pole gry o wymiarach 120 x 80 m, podgrzewana murawa, system sztucznego nawadniania – te parametry powinny charakteryzować płytę główną.
Arena główna – trybuny
Trybuny stadionu z podziałem na sektory, z odpowiednim wygrodzeniem sektora dla zorganizowanej grupy kibiców gości, wyposażone w ergonomiczne siedziska z oparciem o minimalnej wysokości 30 cm, pojemności minimalnej 4,5 tys. miejsc, w tym 1 tys. miejsc zadaszonych – tyle potrzeba do rozgrywania meczów w najwyższej klasie rozgrywkowej.
Arena główna – szatnie
Pomieszczenia przeznaczone dla drużyn piłkarskich powinny posiadać co najmniej 25 miejsc dla zawodników, odpowiednią ilość sanitariatów i pryszniców. Dodatkowym, niezbędnym wyposażeniem jest tablica do prezentacji taktyki, stół do masażu i lodówka. Dobrą praktyką jest również udostępnienie drużynom kostkarki do lodu. Zwłaszcza szatnia gospodarzy powinna mieć bezpośredni dostęp do strefy odnowy biologicznej (w wersji minimalnej może to być basen z zimną wodą, sauną, jacuzzi), siłowni oraz salki do przeprowadzenia rozgrzewki.
Arena główna – tablica wyników
Usytuowana w miejscu optymalnej widoczności, elektroniczna tablica wyników jest środkiem komunikacji z widzami. Musi umożliwiać prezentację wyniku meczu, strzelców goli, składów obu drużyn, czasu gry oraz ewentualnie informacji marketingowych.
Arena główna – urządzenia sanitarne
Urządzenia sanitarne powinny być zlokalizowane na każdej trybunie i dedykowane osobom różnej płci (w proporcjach 80 mężczyzn/20 kobiet) oraz osobom niepełnosprawnym. Powinny posiadać urządzenia do mycia przynajmniej z zimną wodą. Zalecane ilości to 1 toaleta na 250 mężczyzn, 1 pisuar na 125 mężczyzn i 1 toaleta na 125 kobiet.
Arena główna – media
Komfort pracy mediów powinien leżeć na sercu organizatorom imprez sportowych i administratorom obiektów. Począwszy od recepcji, umożliwiającej pobranie akredytacji medialnej, przez odpowiednio dostosowaną trybunę medialną, pomieszczenie robocze, w pełni funkcjonalną salę konferencyjną (min. 30 miejsc, system nagłośnienia, platforma kamerowa), na dostępie do toalet i pomieszczeń funkcyjnych w bezpośrednim sąsiedztwie, skończywszy.
W kolejnej części opiszemy m.in. detale związane produkcją sygnału, nagłośnieniem i zarządzaniem.